Konkurs na projekt Biblioteki Gminnej

"Jaka powinna być mała gminna biblioteka? To jasne, musi być funkcjonalna i estetyczna. Co to jednak oznacza w praktyce? Jak wyobrażamy sobie taką instytucję? Czy idealny budynek biblioteki powinien przypominać nowoczesną konstrukcję ze szkła i żelaza, czy raczej tradycyjnie projektowany obiekt?

Aby odpowiedzieć na te pytania nie wystarczy wizja biblioteki, stworzona przez lokalną społeczność, bibliotekarzy i władze gminne. Niezbędny jest dobry projekt architektoniczny. Stąd pomysł „Konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej gminnej biblioteki publicznej”, który został właśnie ogłoszony przez Instytut Książki oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Konkurs skierowany jest do architektów i pracowni architektonicznych. Jego celem jest wyłonienie najlepszej koncepcji małej biblioteki publicznej. Walory architektoniczne prac konkursowych będzie oceniał sąd złożony z przedstawicieli SARP-u oraz Instytutu Książki. Funkcję przewodniczącego sądu konkursowego pełni prof. Marek Budzyński. Główne kryteria oceny to integralność kompozycji, funkcjonalność rozwiązań, niskie koszty eksploatacji i innowacyjność rozwiązań. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 30 lipca 2012 r.

Mamy nadzieję, że dzięki pracom konkursowym samorządy otrzymają przykłady dobrze przygotowanych projektów architektonicznych budynków bibliotecznych, które pokażą, że gminna biblioteka może być miejscem nowoczesnym i atrakcyjnym. Z drugiej strony konkurs ma za zadanie zwrócić uwagę środowiska architektów na małe biblioteki, które mogą być dla projektantów prawdziwym twórczym wyzwaniem.

Konkurs realizuje Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich we współpracy z Instytutem Książki Oddział w Warszawie.

Regulamin konkursu wraz z załącznikami dostępny jest w siedzibie OW SARP oraz na stronach internetowych www.warszawa.sarp.org.pl i www.instytutksiazki.pl w zakładce Instytut Książki/Konkurs architektoniczny."

Źródło:
www.instytutksiazki.pl

6 lipca 2012 08:38

Tytus Dodał:
Tytus

Zaloguj się aby dodać komentarz


dodaj »