Odbiór czytelniczy

Kiedy przeznaczamy swój tekst do czytania, jest to równocześnie powierzenie go wrażliwości Osoby, która go przeczyta i konieczność liczenia sie z faktem, że każda z Osób czytających jest inna, ma swoiste wyczucie piękna, przyzwoitości, własną wrażliwość wyrosłą na gruncie doswiadczeń i charakteru. Nie da sie tego pominąć i nie wolno zlekceważyć.

Dlatego zdarza mi się tutaj przeżywać pewne rozczarowania i przykrości, gdy czytam utwory naszpikowane obraźliwymi epitetami pod adresem bliżej nieokreślonego "tłumu", "motłochu", "plebsu". Nie wierzę osobiście, aby cokolwiek usprawiedliwiało taką metodę ekspresji i jestem przekonana, że Czytalnicy nie szukają takich doznań i będą takie teksty omijać. Po co mieliby narażać swoją wrażliwość na szok i co moze wynikac pozytywnego z tak skonstruowanych tekstów?

Z mojego punktu widzenia, który może nie dla wszystkich jest przekonujący, w tekstach przeznaczonych do publikacji, do odbioru przez bliżej nieznanego Czytelnika, należy zachować umiar w doborze epitetów skierowanych do Adresatów i dystans do własnych uprzedzeń i bólów. Może warto przed publikacją przeczytać własny tekst jak ktoś obcy, do kogo dane słowa są adresowane (lub dać komuś do czytania) - i w czuć się w to, co dany Odbiorca mógłby odczuć i odczytać w tym dla siebie. To czasem pomaga zweryfikować język przed publikacją. Uwagi krytyczne już po opublikowaniu takiego ryzykownego tekstu są odbierane, niezależnie od intencji, jak atak na Osobę Autora i nie przynoszą, jak sie okazuje, pozytywnego efektu.

Jeśli zatem adresujemy tekst do Kogoś Nieznanego, pierwszą zasadą powinien być szacunek do Odbiorcy. W innym wypadku trzeba się liczyć z nieprzychylnym odbiorem i krytyką.

Z całym szacunkiem do Wszystkich Autorów i Czytelników - Alicja Jelonek

alicefawn poleca: Dziecięctwo 18 maja 2016 13:22
alicefawn lubi: Nauka z życia i śmierci JP II 1 2 kwietnia 2016 11:57
alicefawn poleca: Nauka z życia i śmierci JP II 1 2 kwietnia 2016 11:57
alicefawn lubi: Nauka z życia i śmierci JP II 2 2 kwietnia 2016 11:53
alicefawn poleca: Nauka z życia i śmierci JP II 2 2 kwietnia 2016 11:53
Nowa poezja od alicefawn, tytuł: Nauka z życia i śmierci JP II 2 2 kwietnia 2016 11:53
Nowa poezja od alicefawn, tytuł: Nauka z życia i śmierci JP II 1 2 kwietnia 2016 11:51
alicefawn poleca: Zdumiewające 24 grudnia 2015 23:40
starsze »